elearning-online-with-laptop-over-breakfast-course-british-english-pronunciation-british-accent-academy

لهجه انگلیسی خود را چگونه تقویت کنیم؟

راهکارهای کاربردی تقویت لهجه انگلیسی

یکی از اصول مهم در یادگیری زبان انگلیسی، تقویت لهجه انگلیسی، طرز بیان و تلفظ صحیح کلمات است. داشتنِ لهجه نشانه‌ی ضعف در صحبت‌کردن نیست، لهجه‌ها زیبا هستند و به زبان شخصیت می‌دهند. بدون لهجه، گفت‌وگوها کمی کسل‌کننده می‌شود. اما شنیدن کلمات و جملات تغییریافته برای شنونده غیرمنتظره است و به‌همین‌دلیل معمولا دچار سردرگمی می‌شود. در این مطلب روش‌هایی کاربردی را به شما آموزش خواهیم داد که برای تسلط بر لهجه انگلیسی عالی است.

در درجه اول برای تقویت گویش انگلیسی خود می بایست تصمیم بگیرید:

1- که به چه لهجه ای در زبان انگلیسی علاقه دارید که صحبت کنید.

 انگلیسی‌زبان‌ها بسته به اینکه اهل کجا هستند، لهجه‌های مختلفی دارند. یکی از لهجه‌های انگلیسی را انتخاب کنید و به همان پایبند بمانید. در غیر این‌ صورت ممکن است لهجه‌تان تلفیقی از چند لهجه‌ی انگلیسی مختلف شود که مسلما برای مخاطب گیج‌کننده خواهد بود. در آموزش زبان انگلیسی به‌عنوان زبانِ دوم، سه لهجه‌ی متداول انگلیسی داریم: لهجه‌ی آمریکایی (AmE)، لهجه‌ی بریتانیایی (UK)، لهجه‌ی استرالیایی (AUS). به‌دلیل تفاوت‌های این سه لهجه با یکدیگر، باید فقط یکی از آنها را انتخاب کنید. همه‌ی زبان‌آموزان به‌ویژه بزرگسالان برای آموختن زبان انگلیسی با لهجه‌ی بومی آن، به زمان و تمرین زیادی نیاز دارند. مطالعات نشان می‌دهند که یادگیری زبانِ دوم و تسلط‌یافتن بر تلفظ آن، برای کودکان آسان‌تر از بزرگسالان است. بنابراین کودکان بهتر است یادگیری لهجه انگلیسی را از سنین پایین آغاز کنند.

2-در مرحله بعد، سعی کنید علم فونتیک و آوا های زبان انگلیسی را بشناسید. وقتی تمامی آوا های زبان را بشناسید راحت تر می توانید لغات زبان انگلیسی را تلفظ کنید. در مواجه شدن با لغات جدید انگلیسی تلفظ صحیح آن لغت را بلافاصله بیاموزید. برای تلفظ لغات جدید هم می توانید از دیکشنری هایی که دارای تلفظ می باشند، استفاده کنید.

3- تقلید از انگلیسی زبانان در تلفظ انگلیسی از دیگر روش های موثر در تقویت لهجه انگلیسی می باشد. با سعی در تقلید از یک انگلیسی زبان می توانید لهجه خود را به شکل استانداردی تقویت کنید. سعی کنید تا می توانید به فایل های صوتی زبان انگلیسی گوش دهید! زیرا گوش کردن، منبع اصلی شما برای دریافت تلفظ های صحیح واژگان زبان انگلیسی می باشد. به صدای صحبت‌کردن انگلیسی‌زبان‌های بومی گوش دهید و سعی کنید با آهنگ صدا و نحوه‌ی تلفظِ آنها صحبت کنید. برای نتیجه‌ی بهتر، هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیونی یا شنیدن فایل‌های صوتی انگلیسی سعی کنید جملات آنها را با لهجه‌ی صحیح تمرین کنید. پس از هر جمله، فایل یا ویدئوی موردنظر را متوقف کنید و جملات گوینده را بارها و بارها تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهن‌تان شود. توجه به آهنگ و زیر وبمی صدا (تن صدا) از نکات بسیار مهم می باشد. می‌دانیم که تلفظ درست کلمات برای مکالمه‌ی روان بسیار مهم است، اما کافی نیست. برای عالی صحبت‌کردن، علاوه‌بر تمرکز روی تلفظ صحیح کلمات باید به آهنگ صدا هم توجه کنید. آهنگ صدا درواقع همان لحن صحبت‌کردن است که با تأکید بر ادای بخشی از کلمه، خودش را نشان می‌دهد. انگلیسی‌زبان‌ها با توجه به محل زندگی‌شان آهنگ صدای متفاوتی دارند. به‌عنوان مثال، واژه‌ی «garage» به‌معنای گاراژ با لهجه‌ی آمریکایی‌ها به‌شکل «ga-RAGE» ادا می‌شود که تکیه‌ی آن بر بخش دوم کلمه است. درحالی‌که همین واژه با لهجه‌ی انگلیسی‌زبان‌های آفریقای جنوبی به‌صورت «GAR-age» ادا می‌شود که تکیه‌ی آن بر بخش اول کلمه است. صحبت‌کردن با آهنگ نادرست در هنگام ادای کلمات، نه‌تنها ممکن است برای شنونده‌ی انگلیسی‌زبان گیج‌کننده باشد، احتمال دارد معنای جمله را کاملا تغییر دهد.

 

برای تقویت آهنگ صدا در زبان انگلیسی می‌توانید از همان روش‌های تقویت مهارتِ تلفظ استفاده کنید. گوش‌دادن به صحبت‌های انگلیسی‌زبان‌های بومی و تکرار با آنها برای این کار بسیار مؤثر است. هنگام گوش‌دادن به صدای انگلیسی‌زبان‌ها روی حروف صامت یا صدادار تمرکز نمی‌کنید؛ بلکه تمرکزتان روی این است که کل کلمات را چطور ادا می‌کنند. آیا در ابتدا یا انتهای کلمه صدایشان بلندتر است؟ در انتهای جمله چطور؟ صدایشان را بالا می‌برند یا پایین می‌آورند؟ خوب به این موارد دقت کنید.

از دیگر راه ها برای تقویت لهجه انگلیسی ضبط کردن صدایتان در زمانی است که انگلیسی صحبت می کنید.شما می توانید آن را با صدای گوینده اصلی مقایسه کنید سپس با گوش کردن به صدای خود می توانید ایرادات تلفظی خود را پیدا و آن ها را تصحیح کنید.

و در آخر به‌یاد داشته باشید تنها راه برای تسلط به لهجه انگلیسی، تمرین و تکرار زیاد است. از هر فرصتی برای تمرین بیشتر استفاده کنید. گفت‌وگو با دوستان، گپ‌زدن با انگلیسی‌زبان‌های بومی به‌صورت آنلاین و حتی صحبت کردن با خودتان به زبان انگلیسی می‌تواند بسیار مفید باشد. هر چه بیشتر به صحبت‌های انگلیسی‌زبان‌ها گوش بدهید و از طرز تلفظ و آهنگ صدای آنها تقلید کنید، بهتر می‌توانید لهجه انگلیسی‌تان را تقویت کنید. همچنین برای آموختن لهجه‌های زبان انگلیسی، منابع معتبری نیز وجود دارد. یکی از این منابعِ معتبر، وبسایت FluentU است. این وبسایت با ارائه‌ی موزیک‌ویدئوها، تریلر فیلم‌ها، اخبار و صحبت‌های انگیزشی به شما کمک می‌کند تا لهجه‌ انگلیسی را خوب یاد بگیرید. البته درس‌های آن را می‌توانید به زبان دلخواه خودتان برگردانید. از این ویدئوها می‌توانید برای شنیدن لهجه‌های مختلف استفاده کنید. البته فراموش نکنید که برای یادگیری بهتر زبان، از امکانات بیشتری مانند فلش‌کارت‌ها، فهرست لغات، زیرنویس‌های توضیحی و نظایر آنها نیز استفاده کنید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *