6343513_634

مهارتهای کلیدی برای پیشرفت در ده سال آینده

تغییر امری همیشگی بوده، اما آنچه که در آینده‌ی نزدیک با آن مواجه خواهیم بود، موج بسیار بلندی از تحولات است.

از کودکی چه شغلی را آرزو می‌کردید؟ معلم، بازاریاب، تحلیل‌گر مالی یا شاید هم می‌خواستید خلبان شوید؟ همیشه به ما توصیه شده که برای رسیدن به موقعیتی مطلوب در جامعه و داشتن شغلی آبرومند باید درس بخوانیم. با‌این‌حال، اینکه حرفه‌های امروز در ۱۰ سال آینده هم‌چنان وجود خواهند داشت، باتوجه‌به تغییرات چشمگیر جامعه ما تصوری خام و باطل است. رشد فناوری‌های خودکارسازی، هوش مصنوعی و برون‌سپاری فرامرزی (به‌مفهوم نقل‌مکان بخشی از فعالیت‌های یک سازمان به کشوری دیگر با هدف کاهش هزینه‌ها)، موجب کم‌اهمیت شدن بسیاری از حرفه‌ها شده و نباید به امید اشتغال در چنین حرفه‌هایی برای آینده‌ی خود برنامه‌ریزی کنیم. در عوض باید بر یادگیری مستمر و توسعه‌ی پیوسته‌ی مهارت‌هایی تمرکز کنیم که در آینده‌ی نزدیک اهمیت خواهند یافت.

به‌علاوه باید موضوع برنامه‌ریزی شغلی مورد بازنگری قرار گرفته و درعوض مسیر شغلی خود را هر چند سال یک‌بار به کمک ارتقاء مهارت‌ها بازطراحی کنیم. این لزوما به‌معنای تغییر شغل مکرر نیست، اما بدان معنا است که به‌طور مداوم و همگام با پیشرفت‌های هوش مصنوعی به آموزش خود و به‌روز رسانی مهارت‌هایتان بپردازید.

مطالعه‌ی پژوهشگران دانشگاه جورج‌تاون نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ تنها ۳۵ درصد از فرصت‌های شغلی در آمریکا مستلزم دارا بودن مدرک کارشناسی خواهد بود. اکثریت قریب به اتفاق مشاغل، که بسیاری از آن‌ها درحال‌حاضر بسیار پردرآمد هستند، کارجویان را ملزم به داشتن مدارج دانشگاهی نکرده و آن‌ها مهارت‌های خاص مورد نیاز شغل خود را در حین خدمت آموزش خواهند دید. بعضی از شرکت‌ها مانند Futures Inc نیز کوشید‌ه‌اند تا ازطریق تطبیق مهارت‌ها، به مشتریان و دولت‌شان کمک کنند. این شرکت، فرصت‌های شغلی را برای کهنه‌سربازانی فراهم می‌کند که پس از سال‌ها خدمت به کشور نیاز است که مهارت‌های حیاتی و آموخته‌های خود از میدان نبرد را در خدمت بخش خصوصی به‌کار بگیرند.

بنابراین، واقعا چه مهارت‌هایی در یک افق ده ساله اهمیت بیشتری خواهند داشت؟ اکثر تحلیل‌گران بر این باورند که کارفرمایان به‌جای مهارت‌های فیزیکی که به‌طور سنتی از مشاغل یدی انتظار می‌رود، به‌دنبال جذب نیروهای دارای مهارت‌های شناختی مثل قدرت تعامل و توانایی تجزیه‌و‌تحلیل خواهند بود.

در مقاله‌ی پیش‌رو به بررسی ۳ مهارتی می‌پردازیم که به گمان ما نقشی کلیدی در آینده‌ی شغلی و شخصی شما بازی خواهند کرد. به‌این‌ترتیب، سرمایه‌گذاری در توسعه‌ی این مهارت‌ها حائز ارزش خواهد بود. این مهارت‌ها در مقایسه با مهارت‌های فنی که غالبا در حین خدمت قابل آموزش هستند، نقش به‌مراتب پررنگ‌تری در شکل‌دادن به شخصیت شما خواهند داشت.

همدلی

همدلی به‌معنی خود را به‌جای دیگران قرار دادن و نگاه‌کردن به دنیا از دریچه‌ی چشم دیگران است. لذا همدلی را می‌توان توانایی درک و اشتراک احساسات دیگران تعریف کرد. به‌طور مثال، کودکان زمانی این مهارت را یاد می‌گیرند که والدین‎‌شان به آن‌ها آموزش دهند که مبادا به کودک همسایه آسیبی برسانند، زیرا ممکن است آن‌ها صدمه ببینند. کودک با شنیدن این جمله خود

را به‌جای همسال خود خواهد گذاشت و این‌گونه می‌تواند با عینک دیگران نیز به دنیا نظاره کند. دلیل آموزش همدلی این است که ترس از مجازات را تشدید می‌کند. کودک این‌گونه یاد می‌گیرد که اگر خطایی از او سر بزند ممکن است موجب واکنش متقابل خانواده یا دوستان او در آینده شود. این یک مهارت بسیار مهم است که به فرد کمک می‌کند خودآگاهی بیشتری داشته باشد. در طول زمان نیز این غریزه در او تقویت خواهد شد و دیگران به این ترتیب چنین فردی را به‌راحتی خواهند پذیرفت

به‌گفته‌ی سوزان لانزونی از محققان دانشگاه آتلانتیک، و دانیل بتسون از جمله روانپزشکان اجتماعی که چندین دهه پیرامون همدلی تحقیق کرده است، مفهوم همدلی حالا به هشت اصطلاح مختلف اشاره دارد: آگاهی از افکار و احساسات دیگران؛ توانایی تصور افکار و احساسات آن‌ها؛ توانایی اتخاذ موضع دیگران؛ احساس مشابه با آن‌ها؛ تصور احساسات و افکار دیگران در جایگاهی که حضور دارند؛ رنجیدگی از رنج دیگران؛ توانایی احساس ناراحتی و رنج دیگران؛ و توانایی گذاشتن خود جای آن‌ها.

وانگهی، همدلی مهارتی بسیار تعیین‌کننده در انواع مذاکره است – اگر از انگیزه‌های درونی طرف مقابل آگاهی داشته باشید، می‌توانید انتظارات خود را مدیریت کرده و به نتیجه‌ی برد-برد برسید. همدلی مهارتی مهم در روابط انسانی نیز هست که ضرورتی بدیهی و پیش‌شرط ایجاد هرگونه ارتباطات از جمله روابط تجاری به‌شمار می‌رود.

اخلاق

اخلاق‌مداری یعنی به شیوه‌ا‌ی عمل کنیم که رفتار و کردارمان همسو با آن چیزی باشد که جامعه و افراد به‌طور معمول به‌عنوان ارزش تلقی می‌کند. با‌این‌حال، ممکن است چنین سوالی به ذهن متبادر شود که باید با ارزش‌های کدام جامعه همسو شویم و اساسا چرا در عصر فردگرائی باید به ارزشهای توده‌ها پایبند بود؟

مسئله‌ی اخلاق و ارزش‌ها به‌ویژه با مطرح شدن موضوع برابری و عدالت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از یک طرف، برابری سنگ بنای دموکراسی است و از دیگرسو، باعث توزیع درآمدها و ثروت می‌شود که رویکردی ضد سرمایه‌داری است. اخلاقیات ایجاب می‌کند تا از مالیات اغنیاء به نفع نیازمندان استفاده شود و مالیات از این حیث در حکم تخفیف و پاداشی است در ازای سخت‌کوشی اقشار فرودست. اخلاقیات همچنین بر حقوق فردی ثروتمندان تأکید دارد، چرا که تنبیه مرفهین به‌خاطر ایجاد شغل و پیشبرد اقتصاد چندان با اخلاق سازگار نیست. با‌این‌حال، رفتار اخلاقی درکنار مقوله‌های اجتماعی، شامل اصول کلیدی اخلاقی دیگر نظیر عدالت، حفظ کرامت و عزت، پاسداشت تنوع فرهنگی و پیگیری رفاه عمومی نیز می‌شود. ارزش‌هایی که در نگاه عموم جذابیت و مقبولیت دارند. از‌این‌رو، توانایی و مهارت در رعایت اخلاق در قبال دیگران، در آینده به پیشرفت ما کمک شایانی خواهد کرد. آیا ترجیح می‌دهید پول‌تان را روی کسی سرمایه‌گذاری کنید که رفتاری اخلاقی در پیش دارد یا آنکه آن را خرج کسی کنید که عادت دارد پا روی اصول پذیرفته شده‌ی اخلاقی بگذارد؟

کنجکاوی و جویش‌گری

تمایل شدید به یادگیری مداوم، مهارتی حیاتی در آینده خواهد بود. این مهارت، وجه تمایز قرن بیست‌ویکم از قرن پیشین خود است؛ قرن بیستم برخلاف سده‌ی پس از آن یادآور دورانی است که یادگیری و آموختن به اوقات تحصیل ختم شده و فرایند آموزش عموما پس از اتمام دانشگاه کنار گذاشته می‌شد. اما آموزش در حال‌حاضر جریانی شتابان داشته و ما سوار بر این موج از فضای کار، دانسته‌های دیگران، عالم موسیقی، برنامه‌های تلویزیونی یا شاید شرکت در دوره‌های آموزشی حرفه‌ای به آموختن

می‌پردازیم. میزان داده‌ها و اطلاعات در جهان کنونی هر سال ۲ برابر می‌شود. بدین‌ترتیب ما نمی‌توانیم بر اتکا بر دانش خود از کتاب‌ها و دانسته‌های استادان ۲۰ سال پیش امید به موفقیت داشته باشیم.

باگذر زمان نیز از اهمیت مواردی که قبلا آموخته‌ایم به‌تدریج کاسته خواهد شد. اما کنجکاوی از جمله مهارت‌های سودمند در این زمینه است که همواره به توسعه‌ی آن نیاز داریم، زیرا به کمک آن توانایی برقراری ارتباط و خلاقیت خود را حفظ خواهیم کرد. مهارت کنجکاوی ازطریق آشنایی کودکان با موزه‌ها و کتاب‌های ماجراجویانه، حماسی و خیال‌انگیز تقویت می‌شود.

اختراع‌ها و ابداعات بشر در غیاب کنجکاوی وجود خارجی نداشتند

حس کنجکاوی است که سفر به کشورهای خارجی را سرگرم‌کننده و جذاب می‌کند. اختراع‌ها و ابداعات بشر در غیاب کنجکاوی وجود خارجی نداشتند و جهان در نبود عطش سیری‌ناپذیر بشر به کند‌و‌کاو در ناشناخته‌ها بر مدار ثبات می‌ایستاد. اگر برادران رایت کنجکاو نبودند که مثل پرنده‌ها در آسمان بال و پر بگشایند، تحقق رویاهای کودکی بشر و پرواز برای او غیرممکن بود. اگر تسلاها و ادیسون‌ها در خیال روشن‌کردن شب‌های تاریک نبودند، هم‌چنان در دوران ظلمات و عصر تاریکی به‌سر می‌بردیم. و اگر امثال استیو جابز نبودند، امروز خبری از گوشی‌های همراه و گوش دادن به موسیقی و هزاران کاربرد دیگر نبود.

همان‌گونه که سقراط در جمله‌ای حکیمانه می‌گوید: «من تنها یک چیز می‌دانم و آن اینکه هیچ نمی‌دانم.» ما نیز باید با یادگیری از سقراط از رویکرد او برای بهبود همیشگی و مستمر توانمندی‌های خود تبعیت کنیم. پس همواره در جهت روزآمد نگاه داشتن مهارت‌های خود کوشا باشیم، به‌ویژه اگر در حوزه‌‌های بسیار رقابتی و در شرف نوآوری ساختارشکنانه مانند تبلیغات، فناوری، خرده‌فروشی، امور مالی یا مراقبت‌های بهداشتی شاغلیم.

روی‌هم‌رفته، اگر انسانی کنجکاو باشیم، رفتاری اخلاقی در پیش بگیریم و با مردم همدلی کنیم، در ده سال آینده شرایط خوبی خواهیم داشت و می‌توانیم به موفقیت خود امیدوار باشیم.

 

 

Top Three Skills (not professions) That Will Matter In Ten Years

Skills that one should never stop improving will prove critical throughout a lifetime

We were taught to study to become someone: a teacher, a marketer, a nurse, a financial analyst or pilot. However, the idea that same professions will exist in 10 years is naïve considering the exponential change in our society. With the growth of automation, AI and offshoring, professions are less important and should not be planned for. Instead we should focus on continuous learning and skill development that will be crucial in the near future.

We need to rethink career planning and instead call it skill enhancement to reimagine our career every few years. This does not necessarily mean changing jobs every few years, but it does mean continuously educating ourselves as AI progresses.

A study from Georgetown University showed that in 2020, only 35% of job openings in America will require a bachelor’s degree. The vast majority of the jobs, many of which are highly paid, will not have such a requirement and candidates could be trained on the job with the particular skills needed. Some companies, such as Futures Inc, are tackling the issue by helping their clients and government move away from career matching to skill matching, which is particularly important for veterans who after many years serving the country have a real need to put their real-life skills to use in the private sector.

So, what skills will actually be important? Most analysts agree that employers will seek cognitive skills such as communication and analytics from employees rather than physical skills traditionally associated with manual labor.

Here are the top three that in my opinion are worth developing. These are more important in shaping your character for a lifetime than technical skills which often can be learned on the job.

Empathy

Empathy is defined as the ability to understand and share feelings of another person. This is the skill that is often developed by children when their parents teach them not to hurt a neighbor’s kid because it might hurt him. The reason empathy is taught is because it develops fear of punishment. For doing something could cause a retaliatory reaction by family or friends in the future. It is a very important skill that helps a person become more self-aware and over time develops an instinct of what to do to make others feel more open to that person. According to Susan Lanzoni from The Atlantic, the social psychologist C. Daniel Batson, who has researched empathy for decades, argues that the term can now refer to eight different concepts: knowing another’s thoughts and feelings; imagining another’s thoughts and feelings; adopting the posture of another; actually feeling as another does; imagining how one would feel or think in another’s place; feeling distress at another’s suffering; feeling for another’s suffering, sometimes called pity or compassion; and projecting oneself into another’s situation. Empathy is a very important skill in any type of negotiations – if you know what the other party’s inner motivations are, you can manage their expectations and achieve a win-win outcome. It is also critical in building any type of human relationship, which is critical to any and all business connections.

Ethics

Ethical behavior is defined as acting in ways consistent with what society and individuals typically think are good values. However, one might ask which society and why in the age of individualism do we need to adhere to the values of the masses? The issue of ethics and values becomes even more significant when we consider the idea of equality. On one hand equality is a cornerstone of democracy and on another, it causes redistribution of income which is anti-capitalistic. Use taxes to take away from the well-to-do to help the less fortunate, in essence disincentivizing hard work. It also entrenches on individual rights of wealthy individuals who might argue that it is unethical to punish them for creating jobs and driving the economy forward. It is the type of cognitive dissonance that questions the idea of ethics and its core definition. However, society aside, ethical behavior includes key moral principles such as fairness, dignity, diversity and the pursuit of common well-being. These are the values that people can rally behind. Our ability to behave ethically in the eyes of others will give us an advantage in the future. Would you rather invest money with someone who has behaved ethically towards others or someone who bends the idea of commonly accepted ethical principles?

Curiosity

A strong desire to constantly learn something is a critical skill of the future. It differentiates the 21st century from the 20th century when people could stop studying after college. Today, education is ongoing – you need to learn on the job, from others, from music, TV shows and by sometimes attending professional courses. The amount of data and information in the world doubles every 12 months, hence it is impossible for us to succeed based on the knowledge we acquired from books and professors 20 years ago. It is often at times irrelevant what we have learned before. Curiosity is the skill we need to develop because it will keep us relevant and creative. It is something we need to teach kids by taking them to museums, reading them books about epic adventures and imaginary worlds. It is curiosity that makes travel to foreign countries fun and fascinating. Without curiosity inventions would not exist and the world would stand still. Flying would be impossible if not for the curious Wright Brothers dreaming about flying like a bird; listening to music on your phone would be impossible if not for Steve Jobs and we would live in the dark ages if Tesla and Edison did not dream of a “brighter” night.

As Socrates once wisely said “I only know one thing – is that I do not know anything”. The man knew best, and we should all learn from his approach to never-ending improvement. Even skills that we feel we already possess must be polished throughout our lifetime, especially if we are in a field that is highly competitive and going through disruption, such as advertising, technology, retail, finance, or healthcare. If we stay curious, behave ethically and empathize with people, in ten years odds will be in our favor.

 

 

منبع: inc

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *