پازل-آموزشی-کشورهای-جهان-77-تکه-پرچم-کشورهای-جهان-7

کدام کشورها، آسیایی اروپایی هستند؟

کشورهای دو قاره ای

کشورهایی که در بیش از یک قاره قرار گرفته اند با نام کشورهای ترانس کانتیننتال یا کشورهای اروپایی آسیایی شناخته می شوند. گاهی به آن ها کشورهای دو قاره ای نیز گفته می شود. تنها تعداد محدودی از کشورها دارای مرز مشترک قاره ای هستند. این کشورها بیشتر در قاره های آسیا و اروپا خط مرزی مشترک دارند. مرز مشترک بین آسیا و اروپا کاملا متداول است و چندین کنوانسیون قرن بیستم هنوز هم به خوبی به کار گرفته می شود. این کشورهای اروپایی آسیایی در نوع خود بی نظیر هستند چون در دو قاره با اقلیم و موقعیت جغرافیایی قرار دارند. قرار گرفتن در آسیا و اروپا باعث شده این کشورهای آسیایی اروپایی از ویژگی های فرهنگی و طبیعت هر دو قاره بهره مند شوند و با تلفیقی از این دو هویتی کاملا منحصر به فرد ایجاد نمایند. در ادامه نگاهی بر ۵ کشوری که در آسیا و اروپا قرار دارند و به عنوان کشورهای دوقاره ای شناخته می شوند می اندازیم.

روسیه کشوری پهناور در قاره های آسیا و اروپا

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا کشور پهناور روسیه اروپایی است یا آسیایی قدمت این سوال با چندین دهه قدمت، هنوز پاسخ دقیقی ندارد! در حالی که کشور پهناور روسیه از لحاظ تخصصی به سه چهارم آسیایی و یک چهار اروپایی تقسیم می شود، موقعیت جغرافیایی با توجه به جمعیت معکوس است؛ به این مفهوم که تنها یک چهارم در بخش آسیایی زندگی می کنند و باقی مردم روسیه در بخش اروپایی آن ساکن هستند! روسیه بزرگترین کشور دنیاست و همچنین بیشترین تنوع قومی، فرهنگی، زبانی و مذهبی را دارد.

کشور آسیایی اروپایی قزاقستان

قزاقستان یا همان جمهوری شوروی سابق، بزرگترین کشور محصور در خشکی و نهمین کشور بزرگ دنیا بشمار می رود. کشور آسیایی اروپایی قزاقستان به لطف منابع سرشار از نفت و گازی که دارد از ثروتمندترین ملت های آسیای مرکزی محسوب می شود.

قزاقستان جاذبه های تاریخی قابل توجهی ندارد و در فهرست مقاصد سفر و گردشگری نیز جایی ندارد اما بازدید از آن خالی از لطف نیست. سفر یه قزاقستان برای مسافران ماجراجو و علاقه مند به سفر می تواند شگفت انگیز باشد.

آذربایجان کشوری در دو قاره ی آسیا و اروپا

تا سال ۱۹۹۱ آذربایجان بخشی از جمهوری شوروی بود. این کشور آسیایی اروپایی سرزمین تضادهاست. آسمان خراش های درخشان باکو، پایتخت آذربایجان، به نظر می رسد که اندازه ی یک دنیا از روستاهای حومه ی شهر و دهکده های بی زمان که در مقابل کوه های قفقاز قرار دارند، جدا است. آذربایجان بر روی بستر دریای خزر که غنی از نفت است واقع شده و تولید مواد نفتی از صنایع اصلی می باشد. صنعت نفت از سال ۲۰۰۰ به بعد رشد چشم گیری در این کشور داشته و پر رونق است. آذربایجان را می توان جزو کشورهای اروپایی آسیایی محسوب نمود.

ترکیه

کشور همسایه ی ترکیه، از دیر باز به عنوان محل تلاقی شرق و غرب شهرت داشته است. کشور زیبای ترکیه با برخورداری از چشم اندازهای عاشقانه و بناهای تاریخی محرکی برای سفر گردشگران است. قرن هاست که این کشور با زیبایی های بی بدیلش و حال و هوای مرموزی که دارد هر بازدید کننده ای را مسحور خود کرده است.

ترکیه کشوری است که در طول سال ها از تمام جهات مورد تاخت و تاز قرار گرفته و به همین علت دارای ترکیبی از فرهنگ های مختلف است. از دریای مدیترانه و خاورمیانه گرفته تا بالکان و آسیای مرکزی، همه و همه با هم تلفیق شده و به ترکیه ی امروزی بدل گشته اند.پ

قدمت تاریخی ترکیه را که کشوری واقع در دو قاره ی آسیا و اروپا است را می توانید در نوع معماری بناهای باشکوه و ارزشمند آن ببینید. کلیساهایی که در غارهای کاپادوکیا توسط مسیحیان بیزانس حفاری شده بودند و قصرهای لوکس پادشاهان عثمانی که تداعی گر سلطنت باشکوهشان است، همگی زیبایی این کشور آسیایی اروپایی را دو چندان کرده اند.

کشور آسیایی اروپایی گرجستان

گرجستان پس از لغو ویزا برای ایرانیان تبدیل به مقصد سفر پرطرفدار برای گردشگران ایرانی شد. رشد تورهای گردشگری به گرجستان در ۲ سال اخیر به طرز شگفت آوری چشم گیر بوده و به مقصد سفر رقیب ترکیه بدل گشته است. پس از اینکه گرجستان شوری سابق را پشت سر گذاشت، به سرعت شروع به توسعه ی پتانسیل ها و زیر ساخت های گردشگری نمود.

با مناظر زیبا و خیره کننده ی کوهستانی، کلیساهای تاریخی باشکوه، قلعه ها و مهم تر از همه هزینه ی سفر ارزان، گرجستان از کشورهای اروپایی آسیایی و مقصدی عالی برای سفر است. تفلیس مدرن که پایتخت گرجستان است، ترکیبی از معماری مدرن و کلاسیک با سبک آسیایی اروپایی می باشد و هر بازدید کننده ای را مسحور می سازد.

گرجستان کشوری است که با قرار گیری در دو قاره ی آسیا و اروپا نا گفته های زیادی دارد؛ مردم خونگرم، غذاهای خوشمزه، فرهنگ آسیایی اروپایی و جاذبه های تاریخی و طبیعی آن، همه و همه این کشور را به مقصد سفری عالی تبدیل کرده اند.

بنابراین ۵ کشور در دنیا وجود دارند که در دو قاره ی آسیا و اروپا قرار گرفته اند. این کشورها به ترتیب زیر می باشند:

روسیه

قزاقستان

آذربایجان

ترکیه

و گرجستان.

منبع: hayo.co

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *