تافل یا آیلتس؟

تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای ادامه تحصیل، مهاجرت کاری و برنامه مهاجرتی در خارج از کشور نیاز است، داشتن مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس است. دانشجویان و متقاضیان زیادی وجود دارند که در انتخاب تافل یا آیلتس مردد هستند و نمی‌دانند، کدام آزمون بین‌المللی را متناسب با توانایی و نیازهای خود انتخاب کنند. این نکته را باید مد نظر داشته باشید که تافل یا آیلتس هر یک به عنوان یک مدرک بین‌المللی و معتبر در دنیا شناخته می‌شود و هیچ کدام ارزش بیشتری نسبت به دیگری ندارد ولی برخی از کشورها تافل را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر از کشورهای آیلتس را ترجیح می‌دهند.

آیلتس یا تافل، باید برای کدام یک اقدام کنید؟

در این نوشته قصد داریم تجزیه و تحلیل در مورد تفاوت بین آزمون‌های آیلتس و تافل برای دانشجویان بین المللی را بیان کنیم تا بتوانید براساس توانایی‌ها و نیاز خود تافل یا آیلتس را انتخاب کنید.

اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست، شما تقریباً همیشه باید یک آزمون مهارت زبان انگلیسی( تافل یا آیلتس) را به همراه درخواست خود برای تحصیل در خارج از کشور در یک دانشگاه انگلیسی زبان، ارائه دهید. دو آزمون پذیرفته شده زبان انگلیسی در سراسر جهان، آزمون بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) و آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) است.

در حالی که هر دو سطح زبان انگلیسی شما را با دقت تست می‌کنند و در بیش از هزاران موسسه در سراسر جهان پذیرفته هستند، این دو آزمون در رویکرد، ساختار و معیارهای تدریس متفاوت هستند، بنابراین شما باید به دقت فکر کنید که کدام یک از آن‌ها را انتخاب می‌کنید.

راهنمایی‌های مطرح شده در این نوشته تفاوت‌های و ویژگی‌های تافل یا آیلتس را به صورت کامل توضیح می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب‌‌تر است.

آزمون آیلتس چیست؟

آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی است که برای مقاصد آموزشی، مهاجرت و شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بیش از ۱۰،۰۰۰ موسسه در ۱۴۰ کشور جهان پذیرفته شده است. آیلتس به طور مشترک توسط انجمن بریتانیا IDP، آیلتس استرالیا و ارزیابی انگلیسی کمبریج برگزار می‌شود. آیلتس آزمون بین المللی زبان است، به این معنی که شما می‌توانید از هر دو گویش انگلیسی یا آمریکایی استفاده کنید. بسته به شرایط ورودی برنامه تحصیلی مد نظر شما، ممکن است لازم باشد که در امتحان آکادمیک یا عمومی آیلتس شرکت کنید.

تافل چیست؟

آزمون تافل به دنبال تست توانایی شما برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی به طور خاص در محیط‌های آکادمیک، دانشگاهی و کلاس درس است. این آزمون در بیش از ۸,۵۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور، از جمله بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا، و هم‌چنین تمام ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا پذیرفته شده است. تافل توسط سرویس آزمایشی آموزشی که سازمانی مبتنی بر ایالات متحده است، اداره می‌شود و به همین دلیل به زبان انگلیسی آمریکایی برگزار می‌شود. این آزمون بیشتر توسط موسسات آمریکایی مورد توجه قرار می‌گیرد.

تفاوت‌های عمومی تافل و آیلتس

به غیر از تفاوت در سبک‌های مختلف آزمون، سوالات امتحان تافل تقریباً به طور کامل چند گزینه‌ای هستند، در حالی که در امتحان آیلتس شما نیاز دارید به به طیف وسیعی از انواع پرسش‌ها مانند پاسخ چند کلمه‌ای، پر کردن جای‌خالی‌ها و پاسخ‌های کوتاه پاسخ دهید. زمان امتحان آیلتس کوتاه‌تر از امتحان تافل است، تقریبا ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه در مقایسه با ۳ ساعت.

نحوه برگزاری آزمون تافل و آیلتس

فقط یک نوع آزمون تافل وجود دارد که به طور کامل با استفاده از کامپیوتر انجام می‌شود، در حالی که دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد که هر دو بر روی کاغذ انجام می‌شوند. دانشجویانی که برای برنامه‌های آموزشی و تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی اقدام می­کنند، باید امتحان آکادمیک آیلتس را بدهند، در حالی که امتحان عمومی آیلتس برای امور مهاجرت و برخی از نیازهای شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تافل یا آیلتس ؟

 

آیلتس و تافل از حالت‌های مختلف تفکر و حل مشکل برخوردار هستند. از آنجایی که تافل در درجه اول انتخاب چند گزینه‌ای است، دانش آموزان باید قادر باشند به صورت تحلیلی فکر کنند تا اختلاف بین گزینه‌ها را از بین ببرد. آیلتس نیاز به استفاده بیشتر از حافظه دارد و به مهارت‌های درک مطلب گسترده‌تری مربوط می‌شود، زیرا دانش آموزان با سبک‌های مختلف سوالات مواجه می­شوند.

ساختارهای آزمون بین آزمون‌های تافل یا آیلتس چیست؟

تفاوتی نمی‌کند که شما آزمون تافل یا آیلتس را انتخاب کنید. در هر یک از آزمون‌‌های‌ تافل یا آیلتس ۴ مهارت صحبت کردن، نوشتن، خواندن و شنیدن مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

مهارت صحبت کردن در آزمو‌ن‌های تافل یا آیلتس

در حالی که هر دو آزمون یک بخش مربوط به صحبت کردن دارند، در آزمون آیلتس این ارزیابی به صورت رو در رو با یک امتحان‌گر انجام می‌گردد. در امتحان تافل، شما به ۴ سوال از طریق یک میکروفون پاسخ خواهید داد که ضبط شده و بعداً به یک گروه متشکل از ۶ داور ارسال می‌شود. در بخش اسپیکینگ تافل ۱ سوال independent  و ۳ سوال Integrated  دارید.  نمره مربوط به صحبت کردن در آزمون آیلتس شما تنها توسط یک امتحان‌گر تعیین خواهد شد. آزمون آیلتس بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد و ممکن است لزوماً در همان روز با سایر بخش‌های امتحان نباشد، در حالی که تافل حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و همیشه در همان روز با سایر بخش‌های امتحان است.

در حالی که آزمون امتحان آیلتس دارای طیف وسیعی از لهجه‌های مختلف است که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، تافل تنها به لهجه ‌آمریکایی است.

مهارت نوشتن در آزمون‌های تافل و آیلتس

بخش مربوط به نوشتن امتحان تافل به صورت تایپی است برخلاف آزمون آیلتس که بر اساس نوشتن روی کاغذ است. تافل نیاز به تکمیل دو بخش دارد که در اولین بخش از آن شما باید با استفاده از یک متن و گزیده سخنرانی در همان موضوع، یک پاسخ ۱۵۰-۲۲۵ کلمه‌ای بنویسید. برای بخش دوم، مقاله‌ای دارای ۵ پاراگراف بین ۳۰۰-۳۵۰ کلمه باید نوشته شود. تست نوشتن آزمون آیلتس نیز دارای دو قسمت است، در بخش اول شما نیاز به خلاصه کردن یا توضیح دادن اطلاعات ارائه شده در یک شکل، نمودار، جدول یا دیاگرام دارید. در مرحله دوم، شما باید یک پاسخ فوری ۲۰۰-۲۵۰ کلمه‌ای به یک دیدگاه یا استدلال ارائه دهید یا از شما می‌خواهد که به یک زبان خاص بنویسید.

مهارت خواندن در آزمون‌های تافل و آیلتس

آزمون خواندن برای هر دو امتحان کاملاً مشابه است، به طوری که آزمون خواندن تافل شامل ۳ تا ۴ بخش خواندن است که هر بخش شامل ۱۰ سوال است که هر کدام از مطالب تحصیلی که احتمالاً در یک کلاس درس روبرو می‌شوید، وقت دارید. شما باید به یک سری سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید که میزان درک متن شما را نشان می‌دهد. در صورتی که متن‌های ریدینگ شما سه متن داشته باشد، شما باید به سوالات در ۵۴ دقیقه پاسخ بدهید ولی اگر سوالات شما به صورت لانگ فرمت باشد، شما دارای ۴ متن با ۴۰ متن خواهید بود و باید در زمان ۷۲ دقیقه به این سوالات پاسخ بدهید.

آزمون خواندن آیلتس دارای سه بخش است که هر کدام ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و متون علمی در مورد طبیعت هستند، اما با طیف گسترده‌ای از انواع سوالات که می‌توانند هر چیزی از “پر کردن جای خالی” تا “پاسخ کوتاه” باشند. این سوالات نیز برای سنجش میزان درک متن شما از زبان، ایده‌ها و سبک خاص استفاده شده در متن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهارت شنیدن در آزمون‌های تافل و آیلتس

آزمون‌ها در بخش شنیدن کاملاً متفاوت هستند. تست شنیداری تافل بین ۴۱ تا ۵۷ دقیقه طول می‌کشد و شامل گوش دادن به گزیده‌ای از سخنرانی‌های دانشگاه یا مکالمات دانشگاهی می‌شود. در هنگام شنیدن شما نیاز به یادداشت برداری دارید و بعد از آن باید به مجموعه‌ای از سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید. در بخش شنیدن آیلتس، دانش آموزان می‌توانند در هنگام گوش دادن، به سوالات پاسخ دهند و هم‌چنین باید به انواع مختلفی از پرسش‌ها و تمرین‌های با طول‌های مختلف پاسخ دهند.

سیستم نمره دهی در آزمون‌های تافل و آیلتس

بخش‌های گفتاری و نوشتاری تافل براساس نحوه نمایش آن‌ها به صورت کلی، از جمله محدوده واژگان، سبک نوشتاری و گرامر درجه‌بندی می‌شوند. در حالی که در آیلتس بر اساس نمرات جداگانه‌ای برای معیارهایی نظیر منطق استفاده شده، انسجام، گرامر و سلیس بودن شما در نظر گرفته می‌شوند. برای مثال، نمره مقاله‌ای با پیشرفت منطقی ایده‌ها، اما گرامر ضعیف در امتحان تافل بالاتر خواهد شد، در حالی که یک مقاله با گرامر و واژگان قوی که در بیان ایده ضعیف است با معیارهای آیلتس بهتر خواهد شد.

آیلتس در یک سیستم از ۱ تا ۹ درجه بندی می‌شود و امتیاز کلی شما به طور متوسط نمرات جداگانه شما در هر چهار آزمون است. نمره کلی شما به نزدیک‌ترین نیم نمره گرد می‌شود، یعنی اگر میانگین شما ۲۵/۶ باشد، آن به نمره نهایی ۵/۶ تبدیل می‌شود. تافل یک آزمون واحد است که از ۱۲۰ امتیاز محسوب می‌شود.

در این نوشته سعی کردیم تا مهم‌ترین تفاوت بین تافل و آیلتس را بیان کنیم تا یک انتخاب آگاهانه‌ای بین تافل یا آیلتس داشته باشید. شما کدام آزمون بین‌المللی را انتخاب کرده‌اید؟ لطفن دلیل انتخاب خود را با ما در میان بگذارید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *